Fantazijní fialky

V roce 1949 byla v centrálním registru AVSA registrována první fialka s květy zdobenými tečkami a stříkanci. Odrůda byla pojmenována Fantasy a na její počest se fialkám s podobným typem zbarvení říká fantazijní. Některé fialky mají stříkání po celé ploše květu, jiné mají pouze fantazijní okraj. Na světě existují tisíce odrůd s fantazijními květy. Jednou z nejznámějších je Playful Spectrum od šlechtitele Paula Sorana.

Fantasy vzniklo v minulosti jako důsledek genetické mutace. Mají ho na svědomí skákající elementy (transpozony), což jsou úseky DNA, které opouštějí svoji původní pozici a přemísťují se na nové místo v DNA. Někdy se transpozon vloží do genu, který je zapojen do procesu tvorby zbarvení květu a "vypne" ho. Následkem toho se pigment netvoří vůbec nebo se tvoří v pozměněné podobě. Na květech fialek se pak objevují jinak zbarvené tečky a stříkance.

Typy fantazijního zbarvení

Tečkované fantasy

V angličtině je označováno jako dot fantasy. Charakteristickým znakem jsou tmavé tečky, čárky nebo stříkance na světlejším pozadí květů. Původní fantasy mělo modrou barvu na růžovém pozadí květů, ale v průběhu let se objevily i jiné barevné kombinace, např. tmavomodré fantasy na levandulovém pozadí, růžové a modré fantasy na bílém pozadí, korálové fantasy na růžovém pozadí apod. Příkladem jsou odrůdy LE-Kassiopeia, LE-Aisedora, AE-Sharlene Nostalgie, RS-Zorro, Ma's Glas Slipper nebo Kristi's Spunk.

Fantazijní odrůda LE-Kassiopeia.Fantazijní odrůda AE-Sharlene Nostalgie.
Fantazijní odrůda LE-Aisedora.Fantazijní odrůda RS-Zorro.

Obrácené fantasy

Kultivary jako DS-Izium, Fisher's Leone a Funambule mají jiný typ fantasy, kterému se říká obrácené fantasy, anglicky reverse fantasy. Jsou to také tečky, čárky a stříkance, ale tentokrát ve světlejším odstínu, než je podkladová barva květu. Zpravidla se jedná o bílé či narůžovělé fantasy na modrém nebo fialovém pozadí.

Fantazijní odrůda DS-Izium.Fantazijní odrůda Fisher's Leone.

Obláčkové / vesmírné fantasy

Nejmladším typem fantasy je kresba označovaná v angličtině jako puff fantasy. V češtině pro ni ještě nemáme ekvivalentní výraz, tak jí říkejme třeba obláčkové nebo vesmírné fantasy. Typickým znakem jsou rozmazané skvrny v podobě malých bílých nebo růžových obláčků na tmavém pozadí květů. Množství kultivarů s tímto typem fantasy vyšlechtil Evgenii Arkhipov, patří mezi ně třeba AE-Strelets Elite, Armageddon a Bliznetsy.

Fantazijní odrůda RS-Liusi.Fantazijní odrůda Stargate.

Množení fantazijních fialek

Fantazijní fialky množíme stejným způsobem jako ostatní tradiční odrůdy, tedy listovým řízkem. Je ale potřeba počítat s tím, že ne každý potomek bude mít fantazijní kresbu. Při množení listovým řízkem hraje důležitou roli zárodečná buňka stojící u zrodu nové rostlinky. Pokud tato buňka nese informaci o fantazijním vybarvení, bude mít nová rostlinka fantazijní květy. Jestliže byla u zrodu potomka jedna z těch "normálních" buněk, nebudou stříkance zastoupeny. Proto je rozumné nechat si všechny potomky a počkat na jejich kvetení. Jistější metodou je množení odnožemi, případně květním stvolem.


Použitá literatura:

  • SMITH, Jeff. In Search of New Violets. African Violet Magazine. 2012, July-August, s. 12-13.

Autor článku - Michaela Kroupová, vytvořeno - 21.11. 2015.

Úvodní strana | Administrace | Michaela Kroupová, 2013-2019