Světlo

Africké fialky jsou pokojové rostliny, proto je pěstujeme celoročně v uzavřeném prostoru. Volíme světlé stanoviště bez žhavých slunečních paprsků, které by způsobily popálení listů. Ideálním místem je okno orientované na východ, ale fialkám se bude dařit i na jižním okně, pokud budou přistíněné žaluziemi. Vždy je potřeba zohlednit umístění domu; zatímco v 8. patře věžáku se může fialkám dařit na východní straně, v nízkém rodinném domku stíněném vzrostlými stromy mohou fialky na východním okně živořit.

Pokud má fialka dobré světelné podmínky, tak je růžice přirozeně plochá a kulatá, řapíky listů jsou standardně dlouhé, rostlina často kvete, poupata nemají potíže se protlačit mezi listy.

Optimální světlo.Optimální světlo.

Při nedostatku světla jsou řapíky listů dlouhé, růžice se naklání za světlem, barva květů je málo výrazná, rostlina kvete málo nebo nekvete vůbec, fialka může být náchylnější k houbovým chorobám a plísním.
Při nadbytku světla zastavuje růžice svůj růst, středové lístky jsou velmi krátké a nahuštěné na sebe, poupata se nemohou protlačit ven. Některé fialky reagují změnou zabarvení listů - buď vyblednou, nebo získávají nádech hnědé, červené až fialové.

Nedostatek světla.Nadbytek světla.

Pěstování fialek pod LED pásky

Při nedostatku místa na parapetech můžeme africké fialky pěstovat také pod umělým osvětlením na policových regálech. K tomuto účelu nám výborně poslouží LED pásky. V dnešní době existuje mnoho typů a způsobů zapojení pásků. Konečná volba bude vždy záviset jen na našich finančních možnostech a požadavcích. Moje finanční prostředky byly velmi omezené a potřebovala jsem osvětlit naráz větší množství polic, proto byla hlavním kritériem mého výběru nízká pořizovací cena, solidní svítivost a nízké provozní náklady. A právě svůj způsob vám popíši na následujících řádcích.

Před nákupem pásků si musíme promyslet, kde je budeme používat. Existují totiž 2 typy: nechráněné a voděodolné. Nechráněné jsou vhodné k dlouhodobému dennímu svícení a nevadí jim ani vzdušná vlhkost okolo 65%. Nehodí se však pro instalaci na laťkových regálech, kde je zvýšené riziko polití pásků vodou při zalévání. Voděodolné pásky jsou zalité v silikonu, čímž jsou chráněny před účinky vody, ale kvůli nedostatečnému odvodu vyzařovaného tepla je nelze používat pro více než šestihodinový denní provoz. Já používám nechráněné pásky, protože potřebuji svítit 12 hodin denně a police mám z lamina.

Ohledně barevného spektra se vedou mezi pěstiteli vášnivé diskuze a nelze jednoznačně říci, která varianta je nejlepší; každý si hájí to své. Někteří pěstitelé používají modré pásky pro podporu růstu a červené pásky pro podporu kvetení, jiní zase nedají dopustit na kombinaci studené bílé s teplou bílou. Já jsem se nechala inspirovat ruskými pěstiteli a používám studené bílé pásky. Pod těmito pásky fialky dobře narůstají i nakvétají. Svou roli asi hraje i to, že mám regály umístěné v místnosti s rozptýleným denním světlem.

Pokud jde o svítivost pásků, můžeme vybírat z několika typů. Zahraniční pěstitelé nejčastěji používají vysoce svítivé pásky s příkonem 12 W na metr. Tyto pásky však musíme instalovat na kovové regály nebo do hliníkových lišt, aby se čipy nepřehřívaly a zachovaly si maximální životnost. Pokud nezajistíme dostatečné chlazení, může brzy dojít k poklesu svítivosti nebo k výpadku jednotlivých segmentů. Hliníkové lišty i vysoce svítivé pásky jsou však poměrně drahé (navíc k nim potřebujeme i výkonnější a dražší napájecí zdroj), proto jsem od nákupu těchto pásků upustila. Kdo má dostatek financí, nechť si tuto variantu klidně pořídí. Méně starostí budeme mít s pásky se standardní svítivostí o příkonu 4,8 W na metr, které nemusíme lepit na chladivý podklad. Právě tuto variantu používám já. Pásky objednávám u pražské firmy T-Led, která je nabízí za výhodnou cenu, ale v nabídce je mají pochopitelně i jiní prodejci osvětlení. Dříve než pásky objednáte, pročtěte si dobře jejich specifikaci. Pásky totiž existují ve dvou variantách. Pásky s označením economy jsou osazeny levnými čipy s kratší životností a nižším světelným tokem (jen 210 lm na metr). S nimi sice dobře osvětlíme vitrínu s porcelánem, ale pro přisvěcování fialek se nehodí. Pásky s označením super quality (SQ) mají delší životnost a dvojnásobnou hodnotu světelného toku (410 lm na metr). Ta už je pro fialky dostačující. Až budete vybírat pásky v obchodě, ověřte si, zda se skutečně jedná o provedení SQ, jinak budete výsledkem zklamaní. Výhodou pásků se standardní svítivostí je nízká spotřeba energie v porovnání se zářivkovými svítidly. Jeden běžný čtyřpatrový regál o délce polic 100 cm spotřebuje za hodinu svícení méně než 40 W. Umělé světlo by mělo na fialky působit 10 až 14 hodin denně, ale pokud se regál nachází v blízkosti okna, můžeme dobu svícení výrazně zkrátit. Někteří pěstitelé přisvěcují jen pár hodin večer. Na noc osvětlení vypínáme, dodržujeme běžný rytmus den a noc.

Abychom mohli pásky zprovoznit, je nutné pořídit napájecí zdroj. Existují tři základní typy: zásuvkový (připomínající zdroj od notebooku), vnitřní (krabička z děrovaného plechu, která slouží k lepšímu odvodu přebytečného tepla) a voděodolný. Na dlouhodobé svícení doporučují prodejci spíše poslední dva typy zdrojů, ale hodně pěstitelů používá i jednoduchý zásuvkový zdroj a nemají s ním problémy. Já jsem zpočátku také zvolila zásuvkový, ale bohužel se mi již po půl roce začal přehřívat, a tak jsem raději přešla na vnitřní. A jak silný zdroj vlastně potřebujeme? Pro dlouhodobý denní provoz je nutné zvolit zdroj s dostatečně vysokým výkonem. Výpočet provedeme tak, že si nejprve spočítáme celkovou délku použitého pásku a tu pak vynásobíme s udaným příkonem pásku. K výsledné hodnotě připočteme ještě 20-30% jako rezervu. Tak budeme mít jistotu, že se zdroj nebude přehřívat a zachová si svou životnost.

Příklad: používám pásky s příkonem 4,8 W na metr. Na regál se čtyřmi policemi jsem nalepila celkem 7,2 m pásku. Takže vynásobíme 4,8 W x 7,2 m, což je zaokrouhleně 35 W. V prodejnách je v nabídce 36 W zdroj, ale ten je pro naše účely nevhodný, protože nemá dostatečnou rezervu. Koupíme tedy zdroj o výkonu 48 W, případně 60 W. Nemusíte mít obavy, pásky spotřebují jen svých 35 W.

Parametry mnou používaných pásků

LED čip: 3528 SMD San'an
Počet LED: 60 / m
Příkon: 4,8W / m
Barevná varianta: studená bílá
Teplota: 6000-6500 K
Světelný tok: 410 lm / m
Životnost: až 50 000 h
Rozestupy mezi policemi: 30 cm

Zapojení LED pásku

Nejjednodušší variantu zapojení bez vypínačů, ovladačů a jiných vymožeností zvládne každý průměrně zručný kutil sám, dokonce i žena. Tuto variantu vám také popíšu na následujících řádcích. Budeme potřebovat LED pásky se standardní svítivostí, vnitřní zdroj, kabel dvojlinku a přívodní kabel pro zapojení zdroje do zásuvky. Dále si připravíme pájku, nebo spojovací konektory.

..

Naším prvním úkolem je pečlivé rozměření pásků a jejich nalepení na police. Na polici hlubokou do 45 cm lepíme dva pásky, na police hlubší než 45 cm lepíme 3 pásky. Pásky lze stříhat po 5 cm, takže na police o délce 100 cm nalepíme dva pásky o jednotlivých délkách 90 cm. LED pásky jsou opatřeny samolepicí 3M páskou, která dobře drží na policích z lamina i kovu. Pokud se přesto začnou pásky odlepovat, přilepte je například chemoprénem nebo mamutem. Dále si nastříháme dvojlinku o průřezu 2x0.5 mm na takovou délku, abychom mohli její konce pohodlně propojit s kontakty na LED páscích. Kabel uprostřed podélně nařízneme a nožem odhalíme konce drátů.


..

Jednotlivé řady pásků nyní propojíme dvojlinkou. Já k tomu používám pájku. Je to poměrně jednoduchá činnost, ale pokud se bojíte, můžete v obchodě koupit spojovací konektory, do nichž se konce pásků zacvaknou. Pokud jste se rozhodli pro pájení, tak na koncové kontaktní plošky označené znaménky plus a minus naneseme pájkou trošku cínu. Jednotlivé vodiče z dvojlinky připájíme k připraveným kontaktním ploškám a necháme ztuhnout. Důležité je zachovat polaritu, tedy červený nebo jinak označený vodič na plus, neoznačený vodič na minus. Stejným způsobem spojíme pásky i na dalších patrech regálu, ale vždy jen na jedné straně police (např. vlevo).

Dále musíme vzájemně propojit jednotlivá patra regálu. K tomu využijeme volné konce pásků na opačné straně police. Z jednoho pásku na spodní polici vyvedeme dvojlinku a připájíme ji k pásku o patro výše. Odtud zase vyvedeme dvojlinku o patro výše a tak pokračujeme až k horní polici. Vznikne nám jeden dlouhý had z pásků. Nakonec vyvedeme z horní police volný kabel, který zapojíme do napájecího zdroje. Pokud budeme zapojovat více než 10 metrů pásku, musíme vyvést ještě jednu dvojlinku ze spodního regálu přímo do zdroje, aby nedocházelo k úbytku svítivosti na konci pásku.


..

Nyní nám zbývá zprovoznit napájecí zdroj. Ve zdroji povolíme šroubky a pod plíšky zasuneme jednotlivé vodiče z napájecího kabelu: hnědý je fázový vodič, modrý je nulový vodič a žlutozelený je ochranný vodič. Do zdroje přišroubujeme i vodiče z dvojlinky. Zdroj zapojíme do zásuvky a pokud se LED pásky rozsvítí, je všechno v pořádku. Já jsem kabel zapojila do prodlužovačky s vypínačem, abych nemusela kabel od zdroje vytahovat ze zásuvky.

..


Autor článku - Michaela Kroupová, vytvořeno - 1.3. 2013, aktualizováno - 4.2. 2018.

Úvodní strana | Administrace | Michaela Kroupová, 2013-2018