Substrát pro africké fialky

Africké fialky milují lehký a vzdušný substrát. Dříve si pěstitelé míchali vlastní směsi složené z rašeliny, hrabanky, listovky, drnovky a písku, dnes si vystačíme se substráty pro pokojové nebo kvetoucí rostliny, které zakoupíme v běžných květinářstvích. Čistá zahradní rašelina není pro fialky vhodná kvůli nízké hodnotě pH. Kupované substráty je nutné dodatečně vylehčit třeba perlitem, vermikulitem, kokosovým substrátem nebo rašeliníkem. Bez těchto přísad zemina brzy ztěžkne a fialka nebude prospívat.

Perlit připomíná kuličky polystyrenu a prodává se v každém hobbymarketu typu OBI, Hornbach apod. S oblibou se používá k prokypření zeminy i k zakořeňování listů. Usnadňuje průtok vody a snižuje hmotnost substrátu. Vermikulit můžeme koupit ve vybraných chovatelských potřebách jako podestýlku do terárií. V kamenných prodejnách je ale zbytečně drahý a prodává se jen v malých sáčcích, proto je lepší koupit přes internet volně sypaný. Cena za 10 litrů vermikulitu se pohybuje okolo 200 Kč. Vermikulit zeminu nejen vylehčuje, ale plní také funkci zásobárny vody - nasává přebytečnou vodu ze zálivky, a poté ji uvolňuje zpět do zeminy. Stejné vlastnosti má i kokosový substrát, známý rovněž pod názvy lignocel nebo cocopress. Jedná se o jemně drcený kokosový ořech slisovaný do brikety, který se osvědčil hlavně při chovu terarijních zvířat. U nás zatím nepříliš známou, avšak ve světě hojně využívanou přísadou je rašeliník neboli mech sphagnum. Je nasákavý jako houba, a tak dokáže pojmout obrovské množství vody, aniž by zemina zůstala přemokřená. Všechny zmíněné příměsi udržují kolem kořenů optimální klima a rostliny díky nim dobře prospívají.

PerlitVermikulitRašeliník - mech sphagnumKokosový substrát

Kokosový substrát i rašeliník se prodávají ve formě lisovaných briket. Není nutné namáčet celé kostky, můžeme si odlomit jen potřebné množství. Po zalití vodou obě příměsi nabobtnají. Pokud je to nutné, vymačkáme přebytečnou vodu, rašeliník nastříháme na menší kousky a obě přísady přimícháme do zeminy. Perlit a vermikulit je vhodné před použitím propláchnout vodou v jemném sítu, aby se vyplavily prachové částice, jež by mohly dusit jemné kořínky fialek.

Většina pěstitelů si míchá vlastní směsi s osvědčenými poměry přísad. Základ tvoří výsevní substrát nebo substrát pro pokojové rostliny. Vyvarujte se sázení afrických fialek do zahradní zeminy a kompostu, pro tyto rostliny jsou zcela nevhodné. Začínající pěstitelé si obvykle vystačí se směsí tvořenou 3 hrnky výsevního substrátu a 1 hrnkem perlitu. Tato základní směs je dobře propustná, vhodná i do chladných místností nebo pro pěstitele, kteří své fialky často zalévají. Později, s rostoucím počtem rostlinek i zkušeností, své směsi zdokonalují a obohacují o další příměsi. Nebylo by ode mne rozumné uvádět přesné poměry přísad, jelikož každý pěstitel si musí najít svůj vlastní recept. Obecně platí, že tři dny po zalití by měl být substrát jen mírně vlhký. Je-li viditelně mokrý a těžký, hrozí fialce hniloba kořenů. Je-li je naopak příliš propustný, mohou kořeny přesychat a po následné zálivce uhnívat. V obou případech je nutné upravit buď složení substrátu, nebo četnost zálivky.

Substrát pro africké fialky Zdravé kořeny africké fialky

Takto vypadá směs, kterou používám pro své fialky já. Směs míchám od oka v přibližném poměru: 4 hrnky výsevního substrátu Forestina, 1 hrnek perlitu, 1/2 hrnku vermikulitu, 1 hrnek lignocelu a 1 hrnek rašeliníku. Směs je vzdušná a ani při vydatnější zálivce nezůstává přemokřená. Snažím se ji udržovat stále mírně vlhkou. Pokud nemám vermikulit, nahrazuji ho stejným množstvím perlitu.

Optimálně vylehčený substrát podporuje rychlý rozvoj kořenové soustavy a omezuje zahnívání. Zdravé kořeny afrických fialek jsou bílé až krémové barvy, jemně ochlupené a postupně vyplňují celou nádobu.


Autor článku - © Michaela Kroupová

Úvodní strana | Administrace | Michaela Kroupová, 2013-2019