Sprchování afrických fialek

Mezi lidmi je zakořeněný mýtus, že africké fialky nesmíme rosit, ani jim potřísnit listy během zalévání, jinak uhnijí. Tuto teorii podporují mnohé články na internetu a v magazínech, které píšou lidé nemající o skutečném pěstování fialek ani ponětí. Africké fialky nejsou žádné suchomilné rostliny, a přestože mají svůj původ v Africe, nepocházejí z pouštních oblastí. Právě naopak. Původní druhy rostly ve vlhkých horských lesích poblíž vodopádů, kde na ně dopadal jemný vodní aerosol. Některé druhy rostly také na březích řek, kde byly trvale smáčeny vodou. Dnešní moderní kultivary jsou sice choulostivější, přesto není důvod odpírat jim jednou za čas osvěžující koupel.

Většina kultivarů afrických fialek má více či méně ochlupené listy, na kterých se po čase usadí vrstva prachu, chlupů a jiných nečistot. Taková rostlina samozřejmě nevypadá příliš atraktivně, navíc hůře přijímá světlo, což může vést k rozvoji nejrůznějších nemocí. Jak tedy zaprášené listy očistit? Většina příruček doporučuje použít jemný štěteček. Kdo však zkoušel očistit listy fialek štětečkem, ten ví, že je to činnost zdlouhavá a s neuspokojivým výsledkem. Štětečkem se možná zbavíme hrubých nečistot jako zbytků hlíny a kočičích chlupů, ale nevzhledný šedý povlak prachu neodstraníme. Toho se zbavíme jedině koupelí. Nemusíme se bát, rosení a sprchování fialkám velmi prospívá. Rostlina viditelně prokoukne, listy získají svěží zelenou barvu a rovněž tím podpoříme násadu poupat. Opatrnější musíme být jen u výrazně panašovaných kultivarů, na jejichž bílých plochách by se mohly objevit béžové skvrny.

Při koupání nakloníme fialku nad dřezem tak, aby špinavá voda stékala z listů mimo květináč. Pustíme si slabý proud vlažné vody a prsty jemně omýváme listy. Pokud jsou některé fialky natolik špinavé, že jim omytí čistou vodou nepomůže, lze použít šetrné tekuté mýdlo, případně intimní sprchový gel. Mně se osvědčil prostředek na nádobí Frosh. Nanáším ho buď přímo na listy, nebo si pár kapek rozmíchám v rozprašovači s čistou vodou, vydatně postříkám listy a poté je jemně opláchnu pod tekoucí vodou. Omyté fialky nestavíme do průvanu ani na okno s přímými slunečními paprsky a teplota v místnosti by neměla klesnout pod 18°C. Srdíčko osušíme ubrouskem, vodu z listů necháme okapat.


Autor článku - © Michaela Kroupová

Úvodní strana | Administrace | Michaela Kroupová, 2013-2019