Přesazování a zmlazování afrických fialek

Africké fialky přesazujeme minimálně jednou až dvakrát ročně. Pravidelné přesazování je důležité kvůli podpoře růstu a odstranění zasoleného substrátu, na který jsou fialky obzvláště citlivé. Také máme příležitost odhalit kořenové škůdce nebo hnilobu kořenů. Ideálním obdobím pro přesazování je časné jaro před nasazením poupat, a to zejména pro fialky, u nichž provádíme nějaký radikální zásah - třeba zmlazování, ořezávání kořenů, převod na knotovou závlahu apod. V jarním období rostliny dobře narůstají a rychle se regenerují. Běžné přesazení mladých rostlin z menšího květináče do většího, bez výrazného zásahu do kořenů, však můžeme provádět po celý rok, klidně i v zimě.

Přesazování mladých rostlinek

Rostlinku vytáhneme z květináčku a prohlédneme kořeny. Jsou-li zdravé a s pravidelnými přírůstky, nezasahujeme do nich. Přichystáme si květináček o 2 cm větší než byl stávající, to znamená, že rostlinu z květináče o průměru 5 cm přesadíme do květináče o průměru 7 cm. Na dno nasypeme trošku substrátu, vložíme rostlinu a dosypeme zbytek substrátu. Dbáme na to, abychom rostlinku nezasadili příliš hluboko a nedošlo tak později k zahnívání srdíčka. Substrát jen lehce zarovnáme, neumačkáváme ho. První měsíc nehnojíme, abychom fialku nespálili. Substrát udržujeme stále mírně vlhký.

Přesazování mladých rostlinek   Přesazování mladých rostlinek

Existují dva způsoby sázení mladých rostlinek. V prvním případě si do většího květináčku nasypeme trochu vlhkého substrátu a původním menším květináčkem vyhloubíme důlek. Rostlinku zasadíme a povrch substrátu lehce zarovnáme. Ve druhém případě vložíme do většího květináčku sazenici a substrát dosypáváme lžící až dodatečně.

Přesazování dospělých rostlin

Starší rostliny není nutné přesazovat do větších květináčů, klidně můžeme ponechat stávající nádobu. Pro dospělé fialky používáme květináče o průměru 9 cm, pro miniatury a polominiatury 6-7 cm. Pokud použijeme příliš velký květináč, fialka se místo kvetení soustředí na růst kořenů a listů. Navíc ji můžeme snadno přelít. Pokud jde o materiál, používám raději plastové květináče než hliněné. Po obvodu hliněných květináčů se často tvoří solné krusty a plísně, které pak poškozují řapíky listů. Další důvod je ryze praktický: z plastových květináčků jde rostlina lépe vytáhnout, květináč stačí několikrát zmáčknout a kořenový bal se rázem uvolní. V neposlední řadě se plastové květináče lépe vymývají a i po několika letech používání mohou vypadat jako nové.

Při přesazování fialek postupujeme podobně jako při přesazování jiných pokojových rostlin, jen musíme být opatrnější při manipulaci, protože některé kultivary mají křehké listy a snadno se lámou. Fialku vyndáme z květináče a prsty obereme starou zeminu. Jestliže je kořenový bal už příliš hutný a zeminu nelze obrat, seřízneme kořeny ze všech stran o 2 cm, čímž posléze získáme místo pro dosypání čerstvé zeminy. Nejprve však prohlédneme kořeny. Zdravé kořeny mají krémovou barvu, jsou jemně ochlupené a hustě prorůstají zeminou. Jsou-li tmavohnědé, suché či pohnilé, měli bychom je seříznout. Otrháme suché květy i nažloutlé, nahnilé či jinak poškozené listy. Odstraníme odnože a spodní listy, které příliš vystupují z řady a narušují symetrii růžice. Původní květináč vymyjeme, fialku zasadíme do čerstvé zeminy a mírně zalijeme. Jestliže jsme výrazněji zasahovali do kořenů, umístíme fialku na 2 týdny do sáčku, který jednou denně na chvíli provětráme. Vyšší vzdušná vlhkost pomůže rostlině s regenerací.

Přesazování dospělých rostlin   Přesazování dospělých rostlin

Tato fialka už doslova volala po přesazení. Zemina byla vyčerpaná a zasolená, kořeny suché a místy spálené od častého hnojení. Špatná funkce kořenů se podepsala na zpomaleném růstu fialky a postupném žloutnutí a odumírání spodních listů. Proto jsem kořeny značně ořezala, starou zeminu opatrně obrala a zaschlé krusty na krčku jemně oškrábala nožíkem. Pak jsem fialku zasadila do čerstvé vylehčené zeminy.

Fialky zakoupené v květinářství

Fialky z květinářství bychom měli přesadit co nejdříve po nákupu, abychom posoudili jejich zdravotní stav a nenakazili ostatní rostliny ve sbírce. Nejčastěji si domů přineseme fialku s počínající hnilobou kořenů nebo s úpornými škůdci - třásněnkou a roztočíkem. Spatříme-li na květech vysypaný pyl, okamžitě otrháme všechny květní stvoly a rostlinu ošetříme přípravkem Vertimec nebo Karate. Fialku pak neumisťujeme mezi ostatní rostliny. Důležité je vědět i to, že substrát, v němž se fialky v obchodech prodávají, není určen k dlouhodobému pěstování a rostliny v něm po čase strádají. Proto je vhodné nově zakoupené fialky přesadit do čerstvého, plnohodnotného a řádně vylehčeného substrátu. Brzy se nám odvděčí opakovaným kvetením.

Rostlina zakoupená v jednom menším květinářství byla v poměrně dobrém stavu.Odlámala jsem nejprve spodní listy, které narušovaly symetrii růžice, a také dvě odnože, které jsem nechala zakořenit v perlitu. Poté přišla na řadu úprava kořenového balu.Ponechala jsem jen jeden květní stvol, aby se fialka zbytečně nevysilovala a soustředila svou energii do tvorby nových kořenů a listů.

Rostlina zakoupená v jednom menším květinářství byla v poměrně dobrém stavu. Jak je patrné z fotografie, odlámala jsem nejprve spodní listy, které narušovaly symetrii růžice, a také dvě odnože, které jsem nechala zakořenit v perlitu. Poté přišla na řadu úprava kořenového balu. Kořeny byly zdravé, přesto jsem je ze všech stran seřízla, abych mohla fialku zasadit do květináče o průměru 9 cm. Kdybych je nezkrátila, musela bych fialku přesadit z původního květináče o průměru 12 cm do květináče o velikosti 14 cm, což je nesmysl. Ponechala jsem jen jeden květní stvol (pro potěšení), aby se fialka zbytečně nevysilovala a soustředila svou energii do tvorby nových kořenů a listů.

Zmlazování starých rostlin

U starších rostlin se po dvou až třech letech vytvoří holý kmínek. Vzniká v důsledku odstraňování listů a vytahování se rostliny za světlem. Pokud není krček příliš dlouhý, stačí během přesazování zkrátit kořeny, zasadit fialku hlouběji do květináče a dosypat novou zeminu. Někdy je ale krček natolik dlouhý, že nám hlubší zasazení nepomůže, a tak je potřeba ho seříznout. Fialku vyndáme z květináče a nejprve odstraníme staré, přerostlé nebo nevzhledné listy. Pak krček seřízneme nožem na délku 1-2 cm. Zaschlou tkáň na krčku jemně seškrábneme ostrým nožem, čímž podpoříme tvorbu kořenů po celé jeho délce. Takto upravenou fialku dáme zakořenit do sklenice s vodou nebo do mokrého perlitu. Nové kořínky začínají vyrůstat už po několika dnech. Jakmile rostlina dobře zakoření, zasadíme ji do vlhké zeminy a umístíme na dva týdny do sáčku nebo do pařeniště. Omlazená rostlina brzy zesílí a vykvete.

U starších rostlin se po dvou až třech letech vytvoří holý kmínek. Vzniká v důsledku odstraňování listů a vytahování se rostliny za světlem.Fialku vyndáme z květináče a nejprve odstraníme staré, přerostlé nebo nevzhledné listy. Pak krček seřízneme nožem na délku 1-2 cm.Takto upravenou fialku dáme zakořenit do sklenice s vodou nebo do mokrého perlitu.


Autor článku - © Michaela Kroupová

Úvodní strana | Administrace | Michaela Kroupová, 2013-2019