Křížení afrických fialek

Křížení afrických fialek je zábavná činnost, která pečlivé a vytrvalé pěstitele odmění zajímavými kultivary. Fialky jsou cizosprašné a proti samoopylení se brání umístěním pestíku směřujícího stranou od prašníku. Původní botanické druhy fialek jsou v přírodě opylovány hmyzem nebo větrem, moderním odrůdám pěstovaným v domácím prostředí však musí pomoci člověk. Ve výjimečných případech ovšem dochází i k samoopylení – to když při vývoji květu zaroste pestík do prašníku. I tehdy můžeme nechat semena dozrát, protože potomstvo nemusí mít vůbec stejné vybarvení jako mateřská rostlina a můžeme se tedy dočkat příjemného překvapení.

K opylení potřebujeme:

  • žiletku
  • pinzetu
  • samolepicí štítek k označení květu

Naším prvním rozhodnutím bude výběr rodičů. Pokud jsme zvědaví a chceme si křížení jen vyzkoušet, můžeme vybrat jakékoli dva druhy. Pokud ale očekáváme nějaké konkrétní vlastnosti, budeme muset vybírat pečlivěji. Květy fialek jsou oboupohlavné, což znamená, že jsou vybaveny zároveň samčími i samičími pohlavními orgány. Samčím orgánem jsou prašníky – žluté váčky, v nichž se ukrývá pyl. Samičím orgánem je pestík – podlouhlá tyčinka zakončená na vrcholu bliznou a dole semeníkem, v němž dozrávají vajíčka. Každý květ se tedy na základě naší volby může stát matkou nebo otcem. Po matce se dědí některé důležité vlastnosti, zejména panašování nebo tvar listů, proto se musíme rozhodnout, který květ bude matkou a který otcem.

Popis květu

Opylení květu

Z květu, který jsme vybrali jako otce, utrhneme nebo odstřihneme prašník. Pokud ze spodní strany není dostatečně otevřený, zvětšíme otvor nožíkem. Prašník uchopíme pinzetou a otvorem ho nasadíme na bliznu matky. Jemným pohybem přeneseme pyl, poté prašník vyhodíme. Blizna má být viditelně mokrá, aby se na ni pyl dobře uchytil. To se obvykle stává několik dní po otevření květu a vydrží zhruba týden. Vhodný pyl má být suchý a pudrovitý.

Na kousek samolepicího štítku si poznačíme údaje o křížení a nalepíme ho na stonek květu. V případě úspěšného křížení můžeme již po týdnu pozorovat první změny. Semeník získává sytě zelenou barvu a postupně dorůstá do velikosti 5 až 10 mm. Poté usychají okvětní lístky, které můžeme bez obav odstranit. Semeník necháme dozrávat na rostlině tak dlouho, dokud zcela nezhnědne a neuschne. Správný čas pro odstranění semeníku nastal tehdy, kdy je suchý nejen semeník, ale i stonek květu. Celková doba zrání semeníku se pohybuje okolo 4-6 měsíců. Pokud stonek uschne dříve než ve 3 měsících, nebude většina semen životaschopná. Před výsevem necháme semeník několik dní doschnout na suchém a teplém místě. Na chladném místě v uzavřené nádobě lze osivo skladovat i několik let.

Blizna

Blizna připravená k opylení

Prašník

Otevřený prašník

Zrající semeník

Úspěšně opylený květ

Zrající semeník

Zralý semeník

Výsev a klíčení semen

K výsevu semen si připravíme průhlednou plastovou krabičku s víkem, do níž nasypeme mírně vlhký výsevní substrát. Dále si přichystáme kousek bílého papíru a žiletku. Semeník nařízneme a semena vysypeme na papír. Jsou velká sotva jako mletý pepř – ta životaschopná mají černou lesklou barvu, hnědá zpravidla nevyklíčí. Semena rovnoměrně vysejeme na povrch substrátu a jemně ho orosíme vodou. Uzavřenou krabičku označíme údaji o rodičích a umístíme ji na světlé a teplé místo. Životaschopná semena začnou klíčit během 14 až 28 dnů, některým to však může trvat i déle. Substrát udržujeme stále mírně vlhký – nezaléváme, pouze rosíme. Jakmile jsou rostlinky dostatečně velké, můžeme je přepikýrovat do samostatných kelímků, které vložíme do skleníčku nebo zipového sáčku. Nadále pouze rosíme.

Fotodokumentace: od zrání semeníku až po výsev semen

První den opylení.10. den po opylení.13. den po opylení.
20. den po opylení.28. den po opylení.42. den po opylení.
15. týden po opylení začíná semeník pomalu dozrávat a hnědnout.Během několika dalších dní zcela uschne semeník i stonek.Semeník i stonek jsou suché, můžeme vysévat.
Semínka jsou velká jako mletý pepř.Příprava na výsev.První semenáčky se klubou na svět.
O tři týdny později mají průměr 3 milimetry.Po dalších dvou týdnech dosahují velikosti 1 cm.Rostlinky v samostatných květináčích o průměru 5 cm jsou přibližně 2 měsíce staré.

Výběr vhodných rostlin

Z jednoho křížení můžeme získat i několik desítek malých sazenic, ovšem ne všechny jsou vhodné pro další pěstování. Vybíráme pouze zdravé jedince se symetrickou růžicí. Pokud cíleně nekřížíme převislé odrůdy, vyhýbáme se jedincům, jež tvoří příliš odnoží – této vlastnosti se bohužel nezbavíme a rostlina bude nevzhledná. Sazenice, které mají už při prvním kvetení 5 a více poupat na jednom stonku budou i později kvést bohatěji než rostliny s 2-3 poupaty.

Pokud nekřížíme jen ze zvědavosti, ale chceme jít "s nůší na trh", necháme si z vykvetlých rostlin jen ty nejkrásnější a nejzajímavější. Nemá smysl pojmenovávat či registrovat odrůdy, které nejsou ničím výjimečné. V posledních letech zažívají africké fialky svůj boom a mnozí pěstitelé se pokoušejí i o vlastní křížení. Dochází k zaplavení trhu tisíci nových odrůd, z nichž mnohé jsou téměř identické s jinými, již registrovanými odrůdami. Zejména ruští a ukrajinští šlechtitelé chrlí každým rokem na trh desítky až stovky nových odrůd a situace začíná být už dost nepřehledná. Vždy je potřeba si položit otázku, zda rostlina, která se líbí nám, bude zajímavá také pro ostatní pěstitele. Nebojme se vyhodit nebo rozdat příbuzenstvu 95% bezejmenných sazenic a nechat si skutečně jen pár výjimečných jedinců. Pokud hodláme odrůdu pojmenovat, nabízet k prodeji, případně i zaregistrovat v AVSA nebo jiné organizaci, je nutné vypěstovat z odrůdy další tři generace rostlin, abychom ověřili barevnou a tvarovou stálost květů a listů.


Dominantní vlastnost květu Recesivní vlastnost květu
maceška hvězda
vosa ostatní tvary
bílý nebo barevný okraj bez barevného okraje
zřasený okraj rovný okraj
fantasijní stříkance bez fantasy
plný květ jednoduchý květ
modrá barva ostatní barvy
červená barva růžová, žlutá, bílá barva
levandulová barva červená, růžová, bílá barva
světlá barva tmavá barva
žlutá barva bílá barva
barevné otisky jednobarevný květ
Dominantní vlastnost listu Recesivní vlastnost listu
girl klasický
prošívaný hladký
zvlněný rovný
rovný lžičkovitý
longifolia klasický
červený rub zelený / stříbrný rub
clackamas klasický
bustle back klasický
malý velký
jedna růžice převislá

Na závěr ještě několik poznámek: z jednoho křížení můžeme dostat až několik desítek rostlin s různými vlastnostmi. Čím více různých rostlin má odrůda v rodokmenu, tím pestřejší může být potomstvo. A pokud se těšíte, že zkřížením dvou chimér dostanete zase chiméru, tak vás zklamu. Chimérovitost je jen náhodná hříčka přírody a není dědičná.

Autor článku - Michaela Kroupová, foto detailu blizny a prašníku - Nikol Vodičková, vytvořeno - 25.2. 2015

Úvodní strana | Administrace | Michaela Kroupová, 2013-2018