Fyziologické poruchy afrických fialek

Fyziologické poruchy jsou způsobovány nesprávným pěstováním nebo umístěním rostliny na nevhodném stanovišti. V některých případech se jedná pouze o kosmetické vady, někdy ale můžeme rostlinu zcela zahubit.

Příliš chladné stanoviště

Fialky můžeme v zimě pěstovat v chladnější místnosti, přesto by teplota neměla klesnout pod 15°C. V takových podmínkách fialka sice zpomalí růst, ale pokud jí zajistíme dostatek světla, přežije zimu bez následků. Při teplotách pod 13°C dochází často ke stáčení listů a ke zhuštěnému růstu. Při teplotách pod 11°C fialka zpravidla hyne. Listy měknou, vadnou, objevují se mokvavé skvrny. Nejprve odcházejí spodní listy, brzy se přidávají i ty mladší a šance na záchranu už je nízká.

Fialka poškozená trvalým chladem.Detailní pohled na listy poškozené chladem.Listy zkroucené chladem, zhuštěný střed.

Sluneční úpal

Africké fialky naprosto nesnášejí žhavé sluneční paprsky. Kratší pobyt na slabém jarním sluníčku jim příliš neublíží, ale pokud je v létě umístíme na jižní okno bez přistínění žaluziemi, můžeme se dočkat spálených listů nebo dokonce úhynu celé rostliny. Fialka umístěná na slunci nejprve zpomaluje růst, listy žloutnou, srdíčko se začíná zhušťovat, dochází k mírnému popálení listů. V tuto chvíli ještě máme šanci na nápravu - popálené listy odstraníme, fialku mírně zalijeme a umístíme na polostinné stanoviště, dokud nenabere sílu. Při těžší formě úpalu dochází k deformaci celé rostliny, srdíčko je extrémně zhuštěné, zkroucené, na listech se objevují nekrotické skvrny. Fialka se s šokem těžko vyrovnává a postupně odumírá.

Listy spálené od sluníčka.Listy spálené od sluníčka.Lehčí forma slunečního úpalu, listy žloutnou, střed se začíná zahušťovat.

Vytáhlé řapíky listů

Vytáhlé řapíky způsobuje stinné místo - fialka se snaží natahovat za světlem. Často se s tím setkáváme u mladých rostlinek, kterým se teprve začíná formovat růžice. Náprava je jednoduchá, fialku přemístíme na světlejší stanoviště. Každá odrůda má ovšem jiné nároky na intenzitu světla, takže zatímco jedna snese polici ve stinném rohu místnosti, jiná potřebuje plně osvětlený parapet.

Dlouhé řapíky u mladé rostliny.Dlouhé řapíky u starší rostliny.

Skvrny ze studené zálivky

Světlé skvrny na listech u zdravých rostlin bývají způsobeny studenou vodou - ať už ve formě postřiku, nebo zálivky. Jedná se spíše o kosmetickou vadu, ale příště raději použijeme vodu teplejší.

Skvrny ze studené zálivky.Skvrny ze studené zálivky.

Kyselý substrát

Africké fialky jsou citlivé na pH substrátu a zálivky. Příliš kyselý nebo zásaditý substrát omezuje přijímání živin, což se může projevit na vitalitě rostliny. Pro růstovou fázi je doporučováno pH 5,7-6,3, pro květovou fázi pH 6,3-6,8. Běžné kupované substráty pro pokojové rostliny mají pH v rozmezí 5,5 až 7, což je v mezích normy. Většina z nás si kupovaný substrát dále upravuje a přidává do něj třeba mech sfagnum nebo rašelinu. Zrovna tyto dvě složky mají velmi nízké pH a mohou substrát značně okyselit. Hlavním poznávacím znamením kyselého substrátu je výrazné svinování a zakrňování středových lístků. Rostlinu je nutné přesadit do nového upraveného substrátu. Kyselost substrátu lze snížit pomocí dolomitického vápence.

Středové lístky se začínají svinovat a zhušťovat vlivem kyselého substrátu.

Proč mi fialka dlouho nekvete?

Africké fialky jsou dlouholeté pokojové rostliny, které při vhodných podmínkách pravidelně vykvétají. Některé kvetou třikrát do roka čepicemi květů, jiné kvetou téměř nepřetržitě, ale s počtem květů šetří. Pokud však fialka nekvetla již více než rok, pravděpodobně jí nevyhovuje naše péče.

  • Fialky potřebují dostatek rozptýleného světla, ideálně na východním parapetu. Police umístěné dva metry od okna rozhodně nestačí.
  • Fialkám vyhovují spíše menší květináče, ideálně do 1/3 průměru růžice.
  • Je potřeba zkontrolovat stav kořenů - musí být vidět nové přírůstky světlé barvy.
  • Absenci nebo předčasné zasychání poupat mohou způsobovat škůdci - třásněnka, roztočík nebo červec.
  • Substrát může být zasolený od zbytků hnojiv, fialku je potřeba alespoň 1x ročně přesadit do čerstvé zeminy s příměsí perlitu. Hnojíme poloviční dávkou, než udává výrobce.
  • Substrát udržujeme mírně vlhký. Vydatná zálivka střídaná s obdobím sucha rostlinu stresuje.
  • pravidelně odstraňujeme staré, nevzhledné a suché listy.

Substrát je zasolený, fialka celkově neprospívá.


Autor článku - © Michaela Kroupová, vytvořeno - 1.3. 2013, aktualizováno - 15.2. 2016

Úvodní strana | Administrace | Michaela Kroupová, 2013-2018