Přírodní odvary a výluhy

K preventivní ochraně fialek před škůdci a chorobami můžeme používat různé odvary a výluhy z čerstvých, případně sušených rostlin. Mnohé jsou účinné i v počátečních stádiích nemoci, i když zázraky od nich očekávat nemůžeme. Na rozdíl od chemických prostředků nemají negativní vliv na zdraví lidí a zvířat, ani na životní prostředí. Přírodní odvary posilují zdravotní stav rostlin, usmrcují bakterie a houby, svým aroma odpuzují některé škůdce.

Česnek

Jedním z nejznámějších insekticidních a fungicidních prostředků je česnek kuchyňský. Výluh je účinný zejména proti padlí. Nakrojené stroužky česneku zapíchnuté v substrátu odpuzují smutnice a háďátka. 30 g lehce rozmačkaných stroužků včetně slupek přelijeme 500 ml vroucí vody a necháme 6 hodin odstát. Takto připraveným výluhem zlehka postříkáme celou rostlinu, případně i povrch substrátu. Kůru opakujeme po 14 dnech.

Brambory

Larvy smutnic můžeme odchytit pomocí plátku brambory, který položíme na povrch substrátu. Během několika dní do něho larvy nalezou a bramboru jednoduše vyhodíme nebo ji vyměníme za novou. Postup opakujeme do té doby, dokud si nejsme jistí zlikvidováním larev. Nesmíme zapomenout na žluté lepové desky, na které odchytáváme dospělé mušky.

Kopřiva

Výluh z kopřiv se osvědčil zejména při napadení mšicemi. 100 g čerstvých nekvetoucích kopřiv (nebo 20 g sušených) máčíme 12 až 24 hodin v litru studené vody. Přecedíme a neředěným roztokem opakovaně postřikujeme napadenou rostlinu. Výluh můžeme zředit 1:10 a použít ho jako preventivní zálivku, která odpuzuje hmyz a zvyšuje odolnost rostlin.

Přeslička

Odvar z přesličky rolní (ne bahenní, ta je jedovatá) se osvědčil zejména proti padlí a jiným houbovým onemocněním, ale působí také proti mšicím nebo roztočům a celkově posiluje zdraví rostlin. 100 g čerstvé nebo 15 g sušené nati máčíme 24 hodin v litru studené vody. Druhý den povaříme směs 30 minut a po vychladnutí ji přecedíme. Pokud používáme odvar jako preventivní postřik či zálivku, zředíme ho vodou v poměru 1:5 a aplikujeme ho jednou týdně. Při akutním napadení použijeme silnější roztok, kterým rostlinu ošetřujeme denně po dobu tří dnů. Plíseň by měla do týdne zmizet, v horším případě se zastaví alespoň její šíření.


Autor článku - Michaela Kroupová, vytvořeno - 1.3. 2013

Úvodní strana | Administrace | Michaela Kroupová, 2013-2019