Choroby afrických fialek

Padlí

Padlí je houbová choroba, které se daří ve vlhkém prostředí bez cirkulace vzduchu. Nejčastěji se objevuje v parném vlhkém létě, nebo naopak v zimě, kdy nemůžeme dostatečně větrat. Projevuje se bílým moučným popraškem na listech i květech. Při slabším napadení a včasném zásahu nezanechává na fialce téměř žádné následky. Při silném napadení poškozuje listy a slabší jedinec může uhynout.

Opatření: fialku přemístíme na světlejší a vzdušnější místo. Napadené květy opatrně odstraníme, ale dáváme pozor, abychom poprašek neroznesli na další části rostliny. Celou rostlinu postříkáme výluhem z přesličky nebo česneku, který je při menším napadení zcela dostačující léčbou. Chemická ochrana spočívá v postřiku přípravkem Discus nebo Zato 50 WG.

Květ napadený padlím.List napadený padlím.

Hniloba kořenového krčku

Africká fialka může být ve všech fázích svého růstu ohrožena skupinou půdních hub způsobujících hnilobu kořenového krčku. Častou příčinou je nadměrná zálivka. Nemoc se projevuje hnědnutím pletiva kořenového krčku, které přechází na kořeny a v konečné fázi na řapíky listů. Napadení často odhalíme až v konečném stádiu, kdy už není rostlině pomoci. Listy jsou matné barvy, povadlé a na první pohled se zdá, že fialka potřebuje zalít. Pokud tak z neznalosti učiníme, celou situaci ještě zhoršíme. Hniloba postupuje velice rychle, rostlina může uhynout již během jednoho dne.

Opatření: při hnilobě krčku uhnívají nejprve starší listy, poté srdíčko rostliny. Řešením je vyklepnout fialku z květináče, odstranit špatné listy a ponechat na rostlině jen zdravý střed (stačí 4-5 listů). Odlámáním listů se nám zvětší plocha krčku, který je nutné seříznout až na zdravou tkáň. Plocha řezu musí být zelená - pokud jsou patrné hnědé letokruhy, hniloba bude pokračovat dále až k srdíčku fialky. Takto upravenou fialku necháme znovu zakořenit ve sklenici s vodou a poté ji zasadíme do velmi vzdušného substrátu. Pokud se jedná o mladou rostlinu bez krčku, zřejmě nám nezbyde nic jiného, než ji zlikvidovat.

Ke hnilobě kořenů může dojít také při nízké a nepravidelné zálivce, protože přeschlé kořeny nejsou schopné přijímat vodu. Pokud jsme nedopatřením nechali fialku dlouho bez vody, musíme ji vyklepnout z květináče a odstranit přeschlé kořeny. Poté fialku zasadíme do provlhčeného vzdušného substrátu a vložíme ji do pařeniště, kde jí vzdušná vlhkost pomůže s regenerací a tvorbou nových kořenů.

Hniloba kořenového krčkuZdravá tkáň po seříznutí krčku
Hniloba kořenového krčkuZdravá tkáň po seříznutí krčku

Hniloba srdíčka

Při tomto druhu hniloby uhnívá fialka od středu, zatímco starší lístky vypadají zpočátku zdravě. Příčinou je opět nadměrná zálivka kombinovaná s chladem či průvanem od netěsných oken.

Opatření: pokud nemoc zachytíme v raném stadiu a fialka je dostatečně olistěná, odebereme jako pojistku pár listů na množení. Shnilé lístky v srdíčku fialky vyloupneme hrotem pastelky. Rostlinu přesadíme do vzdušného substrátu. Při dobré péči vyrostou v srdíčku nové odnože, které pak můžeme rozesadit do samostatných květináčků. Někdy ale nemoc postupuje tak rychle, že rostlina během několika dní zcela uhyne.

Spálené srdíčko ze vzlínajících solí

Někdy se nám stane, že se na nejmladších listech v srdíčku tvoří hnědé mapy nebo drobné krystalky připomínající rez. Často k tomu dochází při přechodu na knotovou závlahu nebo při zálivce spodem, kdy soli obsažené v substrátu a hnojivech vzlínají směrem k povrchu substrátu. Náchylné jsou zejména mladé fialky se slabšími kořínky, které nemohou dostatečně rychle vstřebávat přísun živin. Protože současně dochází ke zhušťování srdíčka, stáčení lístečků nebo ke změně jejich barvy, je nemoc často zaměňována s napadením roztočíkem.

Opatření: v počátečním stadiu může pomoci přesazení do výsevního substrátu a slabší zálivka, ideálně shora k okraji květináče. Krystalky je možné spláchnout rosou z postřikovače. Jakmile rostlina povyroste a začne přijímat více živin, problém se obvykle vyřeší sám. Nezřídka však dochází k tomu, že rez zlikviduje celé srdíčko, a to již během jednoho dne. Pak nám nezbývá nic jiného, než srdíčkou vyloupnout a počkat na nové odnože.

Slabě napadené srdíčko z nadbytku živin.


Autor článku - © Michaela Kroupová, vytvořeno - 1.3. 2013, aktualizováno - 6.2. 2017

Úvodní strana | Administrace | Michaela Kroupová, 2013-2019