Jmenovky nad zlato

Každý kultivar, ať už komerční nebo šlechtěný, má své jméno. Pokud kupujeme šlechtěné kultivary u zkušených prodejců, získáváme spolu s rostlinou také příslušnou jmenovku, kterou nadále střežíme jako oko v hlavě. Na obalech komerčních fialek však jména uváděna nejsou. Štítek s údajem Saintpaulia ionantha nevypovídá nic o názvu konkrétního kultivaru. Jedná se jen o latinské pojmenování pro "africkou fialku".

Začínající pěstitelé často tvrdí, že je názvy nezajímají, jelikož pěstují fialky jen pro vlastní potěšení. Časem ale svůj názor přehodnotí a obrací se na mě s žádostmi o dodatečné pojmenování rostlin. Málokdo si ovšem uvědomuje, že na světě existují tisíce kultivarů a rozdíly mezi některými jsou minimální. Mnohé fialky mají velmi podobné květy, ale liší se tvarem listů, což nemusí být z obrázku patrné. Z fotografie rovněž nemusíme poznat, zda je na ní vyobrazena miniatura nebo standard. Barvy mohou být neúmyslně zkreslené nastavením fotoaparátu, případně je vylepšil sám autor snímků, a tak se z modré může snadno stát fialová. Velmi také záleží na podmínkách, v nichž fialky pěstujeme - stejný kultivar pokvete každému pěstiteli jinak v závislosti na světle, teplotě a výživě. Z uvedeného vyplývá, že je prakticky nemožné určit zpětně jméno fialky na základě fotografií. V době internetu a sociálních sítí stačí udělat jednu chybu, která se pak šíří mezi pěstiteli jako lavina. Jediný, kdo nám může pomoci určit zpětně název fialky, je pěstitel, který nám danou rostlinu prodal. Výjimku tvoří také některé komerční fialky z obchodu.

Pojďme si ještě dovysvětlit, proč je důležité zachovávat u fialek jejich názvy, zvláště u těch šlechtěných. Předně je to úcta vůči šlechtiteli, který mnoho let tvrdě pracoval, aby vyšlechtil nový kultivar, upevnil jeho vzhledové vlastnosti, případně ho i zaregistroval u některé z fialkářských společností. Rovněž je to úcta vůči prodejci a sběrateli, který svou sbírku dlouhá léta budoval a poctivě šířil danou rostlinu se jménem. Odstraněním jmenovky celou jejich snahu ničíme a ze šlechtěných kultivarů s "papíry" se stávají jen bezejmenní "voříšci". Jméno je důležité také při posuzování celkového vzhledu a zdravotního stavu rostliny. Jestliže známe jméno, snadno si na internetu ověříme, zda jsou květy správně vybarvené a listy dobře tvarované. Víme dopředu, jak bude naše fialka vypadat a na co se můžeme těšit. Nalepit na květináč cedulku se jménem je otázkou několika vteřin a do budoucna si ušetříme spoustu trápení. Nikdy nevíme, z jakého důvodu budeme jméno potřebovat. Nespoléhejme na to, že si jména fialek zapamatujeme i bez cedulek. Nezapamatujeme. Zvláště, když jich v rámci jarního šílenství nakoupíme přes dvě stovky…

Kings Treasure

Pro malé děti a kočičky je vytahování zápichů z květináče příjemným zpestřením jinak nudného dne. Proto se vyplatí lepit na květináč jako pojistku také samolepící štítky. K jejich popisování však nepoužíváme inkoustová pera ani jmenovky tištěné na inkoustových tiskárnách, jinak se název brzy rozpije.


Autor článku - © Michaela Kroupová

Úvodní strana | Administrace | Michaela Kroupová, 2013-2019